Region
Světoznámé sklářské středisko Železný Brod, je situováno přibližně 100 km severně od hlavního města Prahy v údolí řeky Jizery. Na severovýchodě těsně sousedí s nejvyšším českým pohořím Krkonoše, severozápad tvoří mohutná oblá silueta Jizerských hor. Směrem jižním se rozprostírá se svými romantickými skalními městy a hradními zříceninami malebná krajina Českého ráje.
O mimořádném geniu loci svědčí mnoho důkazů. Kraj byl často navštěvován nejvýznamnějšími osobnostmi ze všech oblastí života, inspiraci hledajícími umělci zejména. V době mimořádného rozmachu turistiky na konci 19. a počátkem 20. století sloužilo nevídanému počtu návštěvníků okolo třiceti rozhleden, upraveno bylo mnoho desítek rozhledových míst na příhodných místech skalních měst, zřícenin hradů nebo nezalesněných návrších.
Počátek doložené historie sklářství v Krkonošské a Jizerskohorské oblasti se datuje do období let 1370 - 1380. Hustě zalesněné horské oblasti poskytovaly dostatek dřeva k vytápění sklářských pecí, dřevěný popel byl zdrojem potaše, jedné z nejdůležitějších surovin nezbytných pro utavení sklářské hmoty.
Rozhodujícím novodobým mezníkem vývoje sklářství v regionu bylo bezesporu otevření železnobrodské sklářské školy v r.1920.
Inspirující krajinotvorná neopakovatelnost železnobrodska významně formovala umělecké cítění místních sklářů a stala se základem jedinečnosti obsažené v pojmu "železnobrodské sklo".